Handout'y

Żetony i Figurki

Domowe sposoby na wykonanie żetonów i figurek proponowałem tutaj. Teraz coś nowego - prototypy uniwersalnych podstawek. Z założenia powinny mieć wyróżniony narożnik (przód), umożliwiać naklejenie okrągłego obrazka reprezentującego jednostkę (token), wklejenie tekturowego czworokąta w szczelinę (pionek), przyklejenie figurki z płaską podstawą jak i z wypustką.
Pozytywy są wykonane z masy polimerowej i posłużą do chałupniczego odlewania form. Chcę przetestować budżetowe materiały (silikon zmieszany z terpentyną na formę, klej epoksy jako materiał odlewniczy), które są przynajmniej dziesięciokrotnie tańsze niż materiały profesjonalne.

Stempel w akrylu
Stempel w akrylu
Gotowe wzory
Gotowe wzory

Do odlewu formy wykorzystałem silikon. Podstawki zostały przyklejone do pudełka. Pierwsza 2-3 milimetrowa warstwa silikonu została rozcieńczona terpentyną syntetyczną, by uchwycić detale. Miało to nieoczekiwany efekt, jako że zamiennik ten zawierał wodę, warstwa ta wyszła wyjątkwo szybko. Zwykle by uzyskać taki efekt dolewa się gliceryny.
Kolejne warstwy, po około 5mm każda, zostały położone czystym silikonem.

Terpentyna syntetyczna
Terpentyna syntetyczna
Forma silikonowa
Forma silikonowa

Po utwardzeniu, wydłubanie pozytywów nie nastręczyło trudności. Pierwsze odlewy wykonałem wlewając obie części kleju epoxy do formy i mieszając (liczyłem na uniknięcie bąbelków powietrza), po uprzednim posmarowaniu formy wazeliną. Nie był to dobry pomysł, klej nie rozmieszał się przy krawędziach, a i epoxy zmieszało się z wazeliną. Odlewy, choć bez bąbelków, wyszły nierówne i nie stwardniały.
Następna seria zosta odlana uprzednio wymieszanym epoxy i bez smarowania formy czymkolwiek. Niestety, bąble powietrza są, ale krawędzie wyszły znacznie lepiej.

Forma silikonowa i pozytywy
Forma silikonowa i pozytywy
Odlewanie
Odlewanie
Odlewy
Odlewy

Ostatnia próbka to wypełnienie formy gorącym klejem. nie jest to łatwe, a i bąbelki powietrza są nieuniknione, ale da się to zrobić.

Odlewy (gorący klej, epoxy, akrylowy pozytyw)
Odlewy (gorący klej, epoxy, akrylowy pozytyw)

Po oszlifowaniu nadlewów podstawki są zadowalające. Odlewanie modeli z licznymi detalami stanowiłoby jednak poważny problem. Odlew wykonany z gorącego kleju (po lewej) można ciąć, ale szlifować się praktycznie nie da. Dla porównania najbardziej "zabąblony" odlew z epoxy.

Odlewy po oszlifowaniu
Odlewy po oszlifowaniu